Kollár-Klemencz László: Öreg Banda

A könyv borítója

Az utóbbi években több történelmi szakkönyv mellett olyan prózai művek is megjelentek, melyekben a magyarországi németek történelme más szempontból és célból került feldolgozásra. Ezek egyes emberek, családok vagy települések történetét tematizálják, vagy bizonyos korszakokat dolgoznak fel. Így megjelentek különféle életrajzi írások, illetve családregények is, melyek a múltat személyes nézőpontból ábrázolják. A családregények szubjektivizmusa az olvasót gyakran intim, meghitt hangulatba juttatja, különleges olvasmányélményt nyújtva neki.

 

 

 

 

 

Continue reading „Kollár-Klemencz László: Öreg Banda”

Monika Jäger Manz: Ich reim’ dir was!

A könyv borítója

Népcsoportunk megmaradását illetően a legfontosabb célok között szerepel a német nyelv megtartása, illetve elsajátításának elősegítése. Manapság igen kevés azon magyarországi német gyermekek száma, akik a nyelvet a szülői ház falai közt sajátítják el. Nyelvjárásaink utolsó beszélőikkel együtt halnak ki. Így sok szülő gyakorlatilag csak a különféle oktatási intézmények pedagógusaira és/vagy bizonyos szintű nyelvtudás birtokában a különféle internetes tartalmakra, illetve nyelvtanulást elősegítő könyvekre támaszkodhat otthon.

 

 

 

 

 

Continue reading „Monika Jäger Manz: Ich reim’ dir was!”

Réti Andrásné: A kakasdi sváb konyháról

A könyv borítója

A gasztronómia iránt érdeklődők nagy örömére számos ún. Heimatbuch-ban kerültek lejegyzésre a magyarországi németek egykori, adott településre jellemző étkezési szokásai, receptjei. Legnagyobb örömükre mégis az szolgálhat, hogy az utóbbi évtizedekben több magyarországi német szakácskönyv is megjelent, ily módon reprezentálva az ország különböző településeinek konyhaművészetét.

 

 

 

 

 

 

Continue reading „Réti Andrásné: A kakasdi sváb konyháról”

Téli szünet a Magyarországi Németek Könyvtárában

Tisztelt olvasóink! 2021. december 20-tól 2022. január 10-ig téli szünet miatt könyvtárunk zárva tart.

Január 11-től pedig a megszokott nyitvatartás szerint újra várjuk kedves olvasóinkat.

 

 

 

 

 

A visszahozott könyveket nevük megadásával a recepción leadhatják.

Minden kedves olvasónknak kellemes ünnepeket és boldog új évet kívánunk!

 

Üdvözlettel:

Frei Nándor 

könyvtáros

Értékes támogatásban részesült könyvtárunk

Az értékes könyvek

A Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár az előző évekhez hasonlóan 2021-ben is nagy értékű támogatást kapott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően.

 

 

 

 

 

 

A Zentrum idén 200.000 forintot fordíthatott új szakkönyvek beszerzésére az NKUL-KP-1-2021/1-002192 kódszámú pályázat keretében. Az így beszerzett tíz igen értékes könyv a Magyarországi Németek Könyvtárának gyűjteményét bővítik. Így a jövőben olvasóinkat már ezekkel az értékes szakkönyvekkel bővült kínálattal várhatjuk.

Thomas Becker: Durch die Hölle. Nach einer wahren Begebenheit

A könyv borítója

A második világháború vége és az ország felszabadítása nem mindenki számára hozott békét, hiszen ezek az események magyarországi németek százezrei számára sorscsapások sokaságának kezdetét jelentették. A népcsoporthoz tartozók tömegeit sújtotta a Szovjetunióba, malenkij robotra való elhurcolások, a vagyonelkobzások, a jogfosztások és az elűzetések tragédiája. Az elűzetések során a legbrutálisabb módon elkövetett eljárások közé Bodor György telepítési kormánybiztos Tolna megyei rémtettei tartoztak.

 

 

 

 

 

 

Continue reading „Thomas Becker: Durch die Hölle. Nach einer wahren Begebenheit”

Matthias Grecht / geboren am 8. Mai 1920

A könyv borítója

Egy ország történetét – így népcsoportunkét is – értelmezhetjük úgy, hogy tulajdonképpen egyéni sorstörténetek összességéből tevődik össze, melyeket az egyes emberek döntései, illetve országos szintű politikai döntések is meghatároznak. Tehát ha a történelmi összefüggéseket, egy országban, településen vagy családban fennálló viszonyokat szeretnénk mélyrehatóbban megismerni, érdemes az egyes emberek sorsával is foglalkoznunk.

 

 

 

 

 

 

Continue reading „Matthias Grecht / geboren am 8. Mai 1920”