Gerhard Seewann – Michael Portmann: Donauschwaben • Deutsche Siedler in Südosteuropa

A könyv borítója

A Duna-menti svábokról ezidáig szerencsére nagyon sok publikáció született. Ebből kifolyólag biztosan sokan igen járatosak a témával kapcsolatos történelmi kérdések tekintetében is. A kifejezést (Donauschwaben/Duna-menti sváb) illetően azonban sok laikusnál előfordulhatnak olyan bizonytalanságok, hogy az pl. csak a Bácska és a Bánát területéről, vagy a máshonnan származó németekre is vonatkozhat-e. A 2018-ban megjelent Donauschwaben • Deutsche Siedler in Südosteuropa című könyv sok kérdésre ad választ és több szempontból is egy értékes különlegesség.

 

 

 

 

Continue reading „Gerhard Seewann – Michael Portmann: Donauschwaben • Deutsche Siedler in Südosteuropa”

Német nyelvű női beszélgetőkör látogatása a Magyarországi Németek Könyvtárában

 A könyvtárban tett látogatás során férfiakkal egészült ki a beszélgetőkör

A budapesti német ajkú evangélikus gyülekezet német nyelvű női beszélgetőkörének tagjai havonta egyszer találkoznak, hogy kiválasztott, a hölgyeket érdeklő témákról társalogjanak. Ezúttal a Magyarországi Németek Könyvtárárának felkeresésére esett a választásuk. Mivel egy ilyen látogatás tematikája nemtől független, férfiakat is meghívtak a május 29-i látogatásra.

 

 

 

Continue reading „Német nyelvű női beszélgetőkör látogatása a Magyarországi Németek Könyvtárában”

Nagymamáink ételei 2

A könyv borítója

„Vajon mit főzzek ma?” Ezt a kérdést biztosan gyakran teszi fel magának egy mai háziasszony. A magyarországi németeknél ehhez hasonló kérdés a „nagymamák idejében” valószínűleg sosem merülhetett fel. Akkoriban a hét bizonyos napjain meghatározott ételeket főztek, így például Mohács környékén a hétfő a tésztanap, a szerda pedig a húsnap volt. Nem messze Mohácstól található Geresdlak is, ami az országosan híressé vált, évente megrendezett gasztronómiai rendezvényéről, a Gőzgombóc Fesztiválról is nevezetes. A helyi német önkormányzat 2017-ben Nagymamáink ételei címmel receptgyűjteményt adott ki, mely szintén megtalálható a Magyarországi Németek Könyvtárának gyűjteményében. A kiadványban természetesen a nevezetes gőzgombóc elkészítésének titkairól is lerántják a leplet. A gyűjtemény sikeres fogadtatásán felbuzdulva adták ki 2018-ban a Nagymamáink ételei 2 című receptkönyvet.

 

 

 

 

Continue reading „Nagymamáink ételei 2”

Lydia Stilz: Im Dörfle. Geschichten von Früher

A könyv borítója

Megint itt a tavasz, a természet újra virágba borul és burjánzik, a nyár talán ezúttal is szinte átmenet nélkül érkezik. A gazdák, mint ilyenkor mindig, a földeken és a szőlőkben serénykednek. Mindez már emberemlékezet óta így megy, sem a németországi Svábföldön, sem a magyarországi németek által lakott területeken nem változott alapvetően.

 

 

 

 

 

Continue reading „Lydia Stilz: Im Dörfle. Geschichten von Früher”

Könyvadomány Dr. Wild Frigyes hagyatékából

Dr. Wild Frigyes, a Magyarországi Németek Demokratikus Szövetségének egykori első főtitkára (1955-1973), váratlanul hunyt el 1990-ben. Születésének 100. évfordulója alkalmából 2010-ben a Magyarországi Németek Házában megemlékezést tartottak.

Telekes Györgyné született Wild Annamária az adománnyal

2019. május 6-án a hagyatékából fiatalabbik lányának, Telekes Györgyné született Wild Annamáriának köszönhetően értékes adománnyal gazdagodott könyvtárunk.

 

 

 

 

 

Continue reading „Könyvadomány Dr. Wild Frigyes hagyatékából”

Ritter György: Hazáink – Német és magyar kényszermigrációs sors a második világháború utáni Magyarországon

A könyv borítója

A második világháborút követően a magyarországi németek közül feltehetően kevesen lehettek olyanok, akiket ne érintett volna a jogfosztás, a vagyonelkobzás vagy az elűzetés közül valamelyik, mindkettő, vagy akár mindhárom sorscsapás. Természetesen voltak kivételek, sőt néhány esetben egész településekről is beszélhetünk. A népességmozgások következtében azonban az országban teljes régiók változtak meg rövid idő alatt. Ugyanez történt a Pilis-völgy településeivel is, ahol Solymár is fekszik. A könyv jórészt ezzel a településsel foglalkozik.

 

 

 

 

 

Continue reading „Ritter György: Hazáink – Német és magyar kényszermigrációs sors a második világháború utáni Magyarországon”