Rudolf Hartmann: Die Schwäbische Türkei und ihre Volkstrachten

Hogyan állapíthatjuk meg, honnan származik egy magyarországi német? Ma nehéz, korábban segítségünkre voltak a viseletek. Rudolf Hartmann néprajzi klasszikusa a Dél-Dunántúl német népviseleteit dokumentálja.

A kötet a Sváb-Törökország földrajzi adottságainak és történetének áttekintésével kezdődik, ezt a népviseletek általános bemutatása követi. Mivel a szerző fényképész volt, a kiadvány lényegi részét a fotók alkotják. A képeket nemcsak az öltözékek miatt érdemes megtekinteni: bepillantást nyújtanak a magyarországi német falusi életbe is.

E könyv megjelenése óta több német népviseletekről szóló publikáció látott napvilágot, de ez még mindig az egyik – vagy a – legjobb.

Nemcsak azoknak ajánljuk a könyvet, akiket érdekelnek a népi ruházatok, hanem mindenkinek, aki szeretne közelebbről megismerkedni a vidéki népesség múltjával.

Rudolf Hartmann: Die schwäbische Türkei und ihre Volkstrachten (Sváb-Törökország és népviseletei)
München : Verlag Südostdeutsches Kulturwerk, 1992.
(Veröffentlichungen des Südostdeutschen Kulturwerks Reihe C, 13.)
160 o. : ill.