Hans Rasimus: Als Fremde im Vaterland

Ezen a héten egy megindító olvasmányt ajánlunk figyelmükbe, mely a második világháború után Kelet-Európából elűzött németek sorsával foglalkozik.

A szerző saját tapasztalatain és történelmi kutatásain keresztül mutatja be, hogyan váltak a Kelet-Európában élő németek idegenné saját hazájukban, és milyen nehézségekkel kellett szembenézniük az új életük felépítése során. A könyv egyik fő erőssége az érzékletes és részletes leírása annak, hogy a háború utáni Németországban a kelet-európai menekültek, elűzöttek és kitelepítettek miként próbáltak integrálódni egy olyan társadalomba, amely sokszor elutasította őket. Az elbeszélések személyes, hiteles hangvételűek, és az olvasó előtt egy olyan világ tárul fel, amely tele van elutasítással, küzdelemmel és újrakezdési vággyal.

Rasimus rávilágít arra is, hogy a Németországba érkező kitelepítettek nemcsak anyagi és szociális problémákkal küzdöttek, hanem identitásválsággal is. A történelmi háttér bemutatása révén érthetőbbé válik, hogy miért kezelték őket idegenként saját hazájukban, és milyen hatással volt rájuk az elutasítottság. A könyv rámutat arra, hogy az újrakezdés fizikai, lelki és társadalmi kihívásokat is magában hordozott. A szerző szociológiai és történelmi nézőpontokat ötvözve foglalkozik a korszakkal, és számos személyes történeten keresztül ismerteti meg az olvasóval az érintettek sorsát. 

A könyv érdekessége, hogy nemcsak a történelmi tényekre és a személyes sorsokra koncentrál, hanem a társadalmi folyamatokra is. Bemutatja, hogy a német társadalom miként fogadta a kitelepítetteket, milyen politikai és gazdasági intézkedések születtek a helyzetük rendezésére, és milyen hosszú távú hatással volt mindez a német identitásra és kulturális integrációra. A könyv több egy történelmi dokumentumnál, egy mélyen emberi elbeszélés is egyben, amely rávilágít a társadalmi kirekesztés és befogadás bonyolult mechanizmusaira.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik érdeklődnek a második világháború utáni Európa történelme, a migrációs folyamatok és az identitáskeresés témája iránt, valamint foglalkoztatják a korábbi haza elhagyásával járó traumák és a beilleszkedés nehézségei.

Hans Rasimus: Als Fremde im Vaterland. Der Schwäbisch-Deutsche Kulturbund und die ehemalige deutsche Volksgruppe in Jugoslawien im Spiegel der Presse (Idegenként a hazában. A Schwäbisch-Deutsche Kulturbund és az egykori jugoszláviai német népcsoport a sajtó tükrében)
München: Arbeitskreis für donauschwäbische Heimat- und Volksforschung in der Donauschwäbischen Kulturstiftung, 1989
674 oldal
Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu