Bertolt Brecht: Der gute Mensch von Sezuan

Bertolt Brecht a 20. századi színháztörténet legjelentősebb alakjai közé tartozik. Amikor az “elidegenítési effektus” vagy az “epikus színház” fogalmát halljuk, őrá gondolunk, darabjait ma is gyakran játsszák. A Der gute Mensch von Sezuan (A szecsuáni jólélek) egyik legismertebb drámája.

A parabola Szecsuán fővárosában játszódik és részben Philemon és Baucis görög mondájának parafrázisa. Három isten ember alakban keresi a jó embereket a városban. Szállást után kutatnak, de csak Sen Te, a prostituált fogadja be őket. Az istenek vagyonnal jutalmazzák meg, amiből a nő dohányboltot nyit.

Kiderül azonban, hogy “jónak lenni és jól élni”, azaz üzletet vezetni és jónak maradni nem olyan egyszerű… Az 1938 és 1940 között keletkezett, első ízben 1943-ban, Zürichben bemutatott darab a kapitalizmus és a vallás kemény kritikája.

A könyvet mindazoknak ajánljuk, akik szívesen megismerkednének az epikus színház egy klasszikusával.

Bertolt Brecht: Der gute Mensch von Sezuan (A szecsuáni jólélek)
Frankfurt am Main : Suhrkamp, 1969.
144 o.